Mohol svet vzniknúť náhodou?
Je úžasné, ako tí, čo veria v stvorenie sveta Stvoriteľom kritizujú evolucionistickú predstavu vzniku sveta, pričom ju vôbec nepoznajú, teda v skutočnosti kritizujú iba vlastné nezmysly. Najčastejším nezmyslom je tvrdenie o nemožnosti náhodného vzniku niečoho tak zložitého, ako je tento svet. V tomto článku sa pokúsim popísať skutočnú úlohu náhody v evolucionistickej predstave o vzniku sveta a ako bonus umožním čitateľovi zahrať sa na tvorivú náhodu.
Občas musí niekto zomrieť, aby druhí mohli ľahšie žiť
Film Hodiny (The Hours) málo známeho režiséra Stephena Daldryho je trýznivým hľadním otázok spojených s módnou témou identity. Je popri Magnólii Paula Thomasa Andersona ďalšou majstrovskou ukážkou, ako možno v podstate poviedkovú formu zdanlivo nesúvislých dejov využiť na objavovanie nečakaných súvislostí.
Ako pravdepodobne KDH podporuje homosexualitu
KDH patrí v konzervartívnom svete k fundamentálnejšiemu krídlu. Pokiaľ pán Vladimír Palko reprezentuje ideologickú platformu svojej strany, tak z jeho článkov a verejných vystúpení vyplýva, že už aj nemecká CDU, alebo americkí Republikáni podľahli "diablovi" liberalizmu.
Hiroshima - prečo áno
Šesťdesiaty raz sme si spomenuli na prvé použitie jadrovej zbrane vo vojne. Patrí sa spomenúť hrôzy tejto udalosti, a kedže sa to patrí, tak každý rok sa to aj robí. Ale veci sa nedajú rozdeliť na dobré a zlé.
Pre tých, čo tušia, že film je niečo viac, ale nevedia ako na to
Z času na čas si prečítam na nete postoje k rôznym filmom. Myslím, že je úplne v poriadku, ak sa niekomu nejaký fim páči a vychváli ho - contra gustum non disputum.
Iná vec je, ak sa niekomu film nepáči a "zotrie" ho. Veľmi často sa totiž stretávam s tým, že kritizujúci jednoducho nevie o čom píše. Mám na mysli najmä tzv. umelecké filmy, kde nestačia hodnotenia typu "režisér ani sám nevie o čo mu išlo", ako som si prečítal o filme Davida Lyncha "Lost Highway".
Práve v týchto mesiacoch možno v Slovenskej televízii vo filmovom klube každý utorok vidieť slávne umelecké filmy minulosti (zrejme sú dnes už lacné, preto ich STV dáva). Rovnako tento štvrtok je zriedkavá možnosť vidieť na ČT film Ingmara Bergmana "Persona".
Teda pre tých, čo akosi tušia, že v tých filmoch niečo je, čomu nerozumejú, alebo im to pripadá absurdné, sú určené nasledovné riadky.
Nezávislosť neprežije vieru v seba
The Tribe - (Klan), je precízne formulovaný film britského režiséra
Stephena Poliakoffa. Je pozoruhodné, že v záplave rôznych filmových
opakovaní navyknutých schém, ktoré už dávno rezignovali na pokus o
niečo nové, film, ktorý použije iba jednoduché prostriedky - scenár,
herecký výkon a kameru - vzbudí dojem novosti a neopbyčajnosti.
Reginkin posttraumatický šok
Ako som musel svojmu psíkovi poskytnúť psyhologickú pomoc.
Čaro nechceného ministra Chmela
V "Sobotných dialógoch" Slovenského rozhlasu 14.4.2005 sa zúčastnení zaoberali dostavbou a prevádzkou Národného divadla. V diskusii bola národu odovzdaná správa že dnes už nikto nepochybuje o dostavbe a prevádzke Národného divadla, teda že si väčšina národa zaplatí to, čo nepotrebuje.
Príručka pre polemizujúcich
vykúpená vlastnými omylmi a naivnými ambíciami.
Už dlhší čas som zamýšľal napísať túto esej. Potrebovalo to iba akýsi impulz a ten sa dostavil po tom, čo sa na mňa na blog.sk zosypala polemická tsunami za niečo, čo som nikdy nepovedal, alebo nenapísal.
Rozhodol som sa preto podeliť o svoje skúsenosti a názory získané z vedenia rôznych diskusií a polemík skonfrontované s mojím dlhoročným štúdiom gnozeológie a iných kognitívnych filozofií, či vied.
Pre tých, čo síce píšu, ale nevedia čítať
Po mojom príspevku Zomrel Leonid Iljič Brežnev... som obdržal niekoľko rozkošných, no pre inetové diskusie typických, reakcií.
Zomrel Leonid Iljič Brežnev...
aspoň takt to vyzerá, keď človek sleduje čo vyvádza STV a Slovenský rozhlas v súvislosti so smrťou Jána Pavla II.
Mylná koncepcia človeka
Druhý článok, ktorý sa venuje absurdnostiam komunistickej ideológie.
Spravodlivosť
Navštívil som stránku slovenských komunistov. Bol som zvedavý na to, ako sa vysporiadali s príležitosťou, ktorú im ponovembrový vývoj poskytol. Jednoznačný rezultát je, že nijako. Naďalej zostávajú na civilizačnej úrovni druhej polovice 19-teho storočia.
Naďalej chápu spoločnosť ako nesvojprávny systém, ktorý, keď nie je riadený múdrym štátom, tak upadne do nespravodlivosti a vykorisťovania. Nijako sa ich nedotkly výsledky rôznych vied, ktoré od základov zrevidovali predstavy humanistov 19-teho storočia.
17-ty november ako koniec jednej slepej vývojovej vetvy
Náčrt objektívnych príčin zániku komunistických systémov.
Kritika zelenej paradigmy
Myslíte si, že človek devastuje prírodu? Ja nie.
FAQ o evolučnej teórii pre veriacich
Neraz sa stretávam s nezmieriteľným odmietaním evolučnej teórie veriacimi. Veriaci v kontexte našej kultúry v zásade veria, že všetko bolo stvorené Bohom, a preto ich odmietavé stanovisko je v poriadku. Čo v poriadku nie je, aspoň si tak myslím, je, že o evolučnej teórii často tvrdia veci, ktoré buď do nej nepatria, alebo sa neraz nesprávne chápu. Pre tých veriacich, ktorí sa chcú o evolučnej teórii dozvedieť viac, sú určené tieto riadky Ich ambíciou nie je polemizovať s ich vierou, ale pre ňu ponúknuť iné podnety.